owczarek niemiecki

5 faktów o owczarku niemieckim, które mogą cię zaskoczyć

owczarek niemiecki

Najbardziej znana rasa na świecie. Niezawodny superpies sprawdzający się w niemal każdej dziedzinie. Wokół owczarka niemieckiego krąży wiele mniej i bardziej prawdziwych teorii. Oto 5 faktów na temat tej wyjątkowej rasy, które wielu osobom mogą być nieznane.

1.Owczarek niemiecki to młoda rasa.

Wydawałoby się, że tak kultowa rasa musi istnieć od dawna. Nic podobnego! Za początki owczarka można uznać rok 1899, kiedy to znany hodowca, Max von Stephanitz, zakupił płowoszarego psa imieniem Hektor v. Linksrhein i założył Verein für Deutsche Schäferhunde (Stowarzyszenie dla Owczarków Niemieckich). Dla porównania – zwierzęta będące protoplastami hodowanych do dziś chartów afgańskich żyły już około 6 tysięcy lat temu.

2. Owczarek niemiecki ma silniejszą szczękę niż pitbull.

Zdarzyło ci się słyszeć, że przedstawiciele ras bullowatych mają kilkutonowy uścisk szczęki? Jeśli przechodzisz na drugą stronę ulicy, gdy mijasz spacerowicza z pitbullem na smyczy, to czas zacząć robić to samo, gdy będziesz spotykać owczarki… „Kilka ton uścisku” to mit. Według badań National Geographic najsilniejsze szczęki wśród psowatych ma hiena (453 kg), american pitbull terrier plasuje się znacznie niżej (107 kg) i wyprzedza go właśnie owczarek niemiecki (108 kg).

german shepherd

3. Owczarek niemiecki, owczarek alzacki, wilczur…

Zdarza się, że ktoś, skonfundowany mnogością nazw, pyta, czym różni się owczarek niemiecki od owczarka alzackiego czy tzw. wilczura. Są to nazwy wymienne, przy czym należy pamiętać, że tylko ta pierwsza jest oficjalna i dotyczy rodowodowych przedstawicieli rasy. Wilczurami ludzie często nazywają nie tylko rasowce, ale również owczarkowate mieszańce. Jeśli zaś chodzi o określenie „alzacki”, ma ono związek z powojennym nastawieniem ludzi do tego, co niemieckie. Brytyjscy hodowcy, chcąc chronić rasę przed złą sławą, zmienili nazwę na taką, która kojarzyła się z państwem hitlerowskim niebezpośrednio, a jednocześnie wskazującą na pochodzenie tych wspaniałych psów. Dopiero w 1971 roku Brytyjski Związek Kynologiczny oficjalnie przywrócił dawną nazwę obowiązującą do dziś.

4. Do 2011 roku długowłosy owczarek oficjalnie nie istniał.

Długowłosa odmiana owczarka niemieckiego cieszy się – nie tylko w Polsce – ogromną popularnością. Jednak jeszcze sześć lat temu takie psy nie miały wstępu na ring wystawowy. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) za argument wysuwała twierdzenie, że długa szata przeszkadza psom w pracy (a owczarek należy do ras pracujących). To, co dla tysięcy opiekunów mogło być ogromnym atutem ich długowłosych pupilów, dla kynologów było najzwyczajniej wadą. Dopiero 1 stycznia 2011 roku DON-y zyskały prawa hodowlane i wystawowe.

5. Biały owczarek szwajcarski to tak naprawdę… biały owczarek niemiecki.

Jeśli jesteś święcie przekonany czy przekonana, że istnieją owczarki o białym umaszczeniu, to poniekąd masz rację. Podobnie jak odmiana długowłosa, szczenięta z białą sierścią były uznawane za wadliwe i dyskwalifikowano je z hodowli oraz wystaw. Jednak za sprawą entuzjastów z czasem wyodrębniono białe osobniki jako białe owczarki szwajcarskie.

Milena Traczyńska

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *