sad dog

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Wkrótce przywitamy kolejny rok – część z nas zapewne w bardzo huczny sposób. Jest to coroczna udręka wielu opiekunów zwierząt, dlatego podpowiadamy, jak pomóc psu przetrwać najtrudniejszą dla niego noc.

Lubimy kultywować tradycje, które nigdy nie dawały i nie dają niczego poza rozrywką. Mimo że mogą być równoznaczne z cierpieniem innych istot, bezsensownie powtarzamy te zachowania. Jednym z takich zwyczajów jest strzelanie fajerwerkami w Sylwestra. Dla zaimponowania rodzinie czy przyjaciołom oraz rozkręcenia imprezy w jej najważniejszym momencie gotujemy zwierzętom piekło. Pomimo że od kilku lat popularyzuje się akcje takie, jak „Nie strzelam w Sylwestra”, a część miast rezygnuje z głośnych pokazów podczas obchodów na rynkach, nie łudźmy się, że nadchodzący 31 grudnia będzie spokojniejszy niż w zeszłych latach. Mentalność zmienia się bardzo powoli, tymczasem my możemy zrobić kilka rzeczy, dzięki którym nasz pies przetrwa Sylwestra w sposób mniej bolesny.

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Na temat powodów można polemizować. Najwrażliwsze zwierzęta cierpią, słysząc huki, ponieważ psi słuch pozwala zwierzęciu odbierać dźwięki o częstotliwości i tonach niesłyszalnych dla człowieka. Oznacza to, że bardzo głośne dźwięki mogą powodować fizyczny ból u czworonoga. Kolejny możliwy powód to trauma. Jako szczenię (czy nawet starszy pies) zwierzak mógł wystraszyć się nagłego huku, choćby głośnego brzdęku tłuczonego przedmiotu. Mogło to wystarczyć, aby każdy podobny hałas do dziś wprawiał naszego pupila w panikę. Ponadto, część zwierząt może kojarzyć strzały i rozświetlone niebo z burzą. Przypuszcza się, że podczas burzy na sierści psa odkładają się ładunki elektryczne i powstają mikrowyładowania – stąd stres, gdy za oknem się błyska i grzmi.

Niezależnie od przyczyny w Sylwestra pies może skomleć, trząść się, biegać po całym domu, a nawet zachować się agresywnie w stosunku do człowieka albo innego zwierzęcia. Nie możemy dokładnie przewidzieć żadnej z tych reakcji, dlatego musimy pamiętać o kilku rzeczach i powziąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

Leki uspokajające

Jeżeli psiak mieszka z nami co najmniej rok, to przede wszystkim przeanalizujmy, jak reagował na wystrzały w poprzedniego Sylwestra. Może odkryliśmy wówczas, co uspokaja naszego przyjaciela?

Jeśli wiemy, że huki za oknem wprawią naszego psa w paniczny strach, możemy pomyśleć o środkach uspokajających. Najlepiej udać się do swojego weterynarza i poprosić go o pomoc w tej kwestii. Takie środki należy podać zwierzęciu odpowiednio wcześniej. Mogą mu pomóc przespać nawet najgłośniejsze momenty.

Odpowiednio przygotowane pomieszczenie

pug

Jeśli twój pies mieszka w budzie, pozwól mu spędzić tę noc w domu. Na zewnątrz zwierzę nie będzie mogło uchronić się ani przed hukami, ani przed przerażającymi błyskami. Ponadto – jeśli nie przebywa w zamkniętym pomieszczeniu – może uciec z posesji albo ulec poparzeniom przez petardy.

We wszystkich pomieszczeniach opuść rolety, zasuń zasłony i zaświeć światło. Włącz telewizor lub muzykę. Ogólnie: postaraj się odciąć dostęp do psa temu, co będzie się działo za oknem.

Niezależnie od tego, czy zostawiasz zwierzę samo, czy spędzasz Sylwestra w domu – nie zamykaj pupila w łazience ani w innym, według ciebie najspokojniejszym pomieszczeniu. Nie wiesz, czy w takim miejscu pies nie poczuje potrzeby przemieszczenia się, czy i tam nie ogarnie go panika. A jeżeli się tak stanie – powinien mieć możliwość ucieczki w inną część domu.

Odwracanie uwagi

Kiedy rozpocznie się to szaleństwo i zobaczymy, że pies się boi, w pierwszym odruchu będziemy chcieli pocieszać pupila głaskaniem i przytulaniem. W żadnym wypadku – nie róbmy tego! Utwierdzimy zwierzę w tym, że jest się czego bać. Efekt może być więc odwrotny do zamierzonego.

Zamiast tego postarajmy się odwrócić uwagę psa i go czymś zająć. Jak w wielu stresujących sytuacjach, dobrze może sprawdzić się zabawka typu kong. Poszukiwanie smakowitego kąska w środku zajmie i zmęczy czworonoga. Oczywiście, zadziała to, jeżeli pies w ogóle będzie chciał jeść. Jeśli nie, zaproponujmy mu inne ulubione zajęcia: ćwiczenie komend, przeciąganie sznurka, aportowanie, itp.

Istotne, abyśmy sami postarali się zachować spokój, bo nasz nastrój może udzielić się zwierzęciu. W żadnym wypadku nie krzyczmy na zwierzaka, jeśli jego zachowanie będzie nas irytować – pamiętajmy, że to nie jego wina, a krzyk może pogorszyć sytuację.

Pies sam w domu

Zrozumiałe, że niektórzy opiekunowie woleliby zrealizować swoje sylwestrowe plany poza domem i zostawić psa samego. W takim wypadku również możemy mu pomóc.

W pierwszej kolejności pomyślmy, czy jest przyjaciel rodziny, który mógłby przyjść do naszego mieszkania i towarzyszyć psiakowi – oczywiście, jeśli ten akceptuje owego człowieka. Jeśli zwierzak koniecznie musi zostać sam, to zachowajmy wspomniane już zasady: pomyślmy o środkach uspokajających, zaświeconym świetle i muzyce oraz zabawkach.

Zawsze można też powierzyć w tę noc opiekę nad psem zaufanej osobie, która zadba o jego komfort lub za rozsądną cenę oddać go do hotelu dla zwierząt, gdzie będzie miał zapewniony spokój.

Huki przed i po Sylwestrze

Niestety, wystrzały słychać już parę dni przed 31 grudnia i parę dni po. Nasza czujność powinna być zatem wzmożona już teraz. Na wszelki wypadek nie odpinajmy psu smyczy, a obrożę wyposażmy w adresówkę z imieniem zwierzaka i naszymi danymi. Może to zapobiec ucieczce i pomóc w odnalezieniu przyjaciela, jeśli jednak, przerażony, wymknie się nam i pogna przed siebie.

Pamiętajmy, że poza 31 grudnia obowiązuje zakaz używania fajerwerków. Jeśli ktoś ten zakaz łamie – nie bójmy się reagować i wzywać Straży Miejskiej czy Policji. Możemy w ten sposób zapobiec tragedii: naszej lub innych psiarzy.

Milena Traczyńska

Podoba ci się ten tekst? Szczeknij dalej i udostępnij go w social mediach!

Przeczytaj także:

Hodowcy czy pseudohodowcy – czyli jak nie popełnić błędu, decydując się na zakup psa

 

 

 

pug

 

Żadnych piesków pod choinką!

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *