dlaczego psy miniaturki gryzą i szczekają

Syndrom Napoleona – dlaczego psy miniaturki są agresywne

Są małe, słodkie i… mają ogromny temperament. Psy miniaturki bardzo często nadrabiają swój wzrost głośnym szczekaniem i kąsaniem ludzi oraz innych zwierząt. Nawet jeśli wydaje się dość zabawne, gdy mikropies atakuje większego pobratymca, nie należy bagatelizować żadnych objawów agresji.

Czy psy miniaturki mogą być niebezpieczne?

Zabawne pytanie? Kiedy mijamy na spacerze owczarka czy rottweilera, który napina smycz, szczeka nisko i obnaża wielkie zęby, nie jest nam do śmiechu. Natomiast gdy york czy ratlerek z determinacją wydaje z siebie dźwięki zahaczające o pisk, wydaje nam się to urocze. Powinniśmy jednak pamiętać, że i jedne, i drugie mogą ugryźć. Wprawdzie psy miniaturki nie są w stanie poranić człowieka tak jak więksi kuzyni, ale ich ugryzienia też mogą skończyć się bliznami, a nawet zakażeniami.

Czy agresywne psy miniaturki są narażone na niebezpieczeństwa?

Jeśli możliwe szkody, jakie mogą wyrządzić groźne maluchy, nie wydają się przekonujące, to warto spojrzeć na to z drugiej strony. Może chihuahua rzucająca się do gardła labradora wygląda komicznie, ale pamiętajmy, że nie wszystkie duże psy cierpliwie znoszą takie zaczepki i atak może skończyć się źle dla agresora. Ponadto, jeśli miniaturka rzuci się na łydkę obcej osoby, może – kolokwialnie mówiąc – dostać kopa. Wykorzenienie agresji u małego psa jest zatem bardzo ważne dla bezpieczeństwa zwierzaka.

 

yorkshire terrier

 

Dlaczego psy miniaturki cierpią na syndrom Napoleona?

Ta kwestia przysparza behawiorystom sporo problemów. Istnieje kilka wyjaśnień. Ja zajmę się trzema.

1. Psy miniaturki to potomkowie terrierów

Być może niektórym trudno to sobie wyobrazić, ale niezwykle popularny i uwielbiany, kanapowy yorkshire terrier (pot. york) został wyhodowany, aby polować na szczury. Większość psów małych ras to potomkowie dawnych terrierów, które miały chwytać i zabijać szkodniki. Nietrudno się domyślić, że były to dość agresywne psy o sporych temperamentach. I choćby dzisiejsza miniaturka spędziła cale życie na kolanach zakochanego w niej opiekuna, nie da się oszukać genów.

2. Psy miniaturki są agresywne, bo się boją

Gdybym miała 20 centymetrów wzrostu i, co rusz, spotykałabym monstrualne stworzenia, moje życie byłoby dyktowane strachem przed rozdeptaniem albo pożarciem. Niektórzy behawioryści uważają, że to właśnie strach skłania psy miniaturki do agresywnych zachowań. „Jeśli cię nie widzą – niech usłyszą”. Szczekający i gryzący piesek być może komunikuje swoją niepewność wobec ogromu… wszystkiego.

Psy miniaturki bywają lekceważone przez opiekunów

Małe jest słodkie, więc małemu wybacza się więcej – tak zdaje się sądzić mnóstwo opiekunów psów małych ras. Widać to bardzo często, choćby w regulaminach niektórych miejsc publicznych (o przykładach takich regulacji pisałam w tekście Pies w centrum handlowym?). To ogromny błąd. Mikropies to wciąż pies. Oczywiście, w pewnych kwestiach nie możemy go traktować tak jak zwierzęcia postury owczarka. Niemniej podstawowe szkolenie, wprowadzenie obowiązujących zasad i eliminacja niepożądanych zachowań to bezdyskusyjne obowiązki każdego opiekuna.

Milena Traczyńska

Podoba ci się ten tekst? Wyszczekaj go w social mediach!

Przeczytaj także:

Udomowienie psa: jak było naprawdę?

Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *