czego nie może jeść pies

Czego nie może jeść pies?

Wiemy, że pies nie powinien jeść czekolady ani resztek naszego smażonego i przyprawionego jedzenia. Nie są to jednak wszystkie produkty, które mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia naszego czworonoga. Czego nie może jeść pies?

Mięso

Wbrew pozorom nie każdy rodzaj mięsa jest odpowiedni dla naszego czworonoga. Jeśli chodzi o to, czego nie może jeść pies, to na pewno nie powinniśmy podawać mu kości drobiowych, tym bardziej po obróbce termicznej. Są one bardzo kruche i po schrupaniu i połknięciu mogą nawet przebić ściany żołądka jelit. Coraz więcej zwolenników zdobywa dieta BARF. Jeśli chcemy podawać psu surowe mięso, to nie powinniśmy tego robić bez wcześniejszego, przynajmniej 48-godzinnego przemrożenia (mrożenie niszczy ewentualne pasożyty). Należy też unikać gotowych mielonek dla psów – to nic innego niż bezwartościowe odpady. Jeśli chodzi o przetworzone mięso w postaci wędlin, powinniśmy je traktować wyłącznie jako smakołyki podawane raz na jakiś czas – nie jako element codziennej diety! Co do wołowiny, wbrew temu, co często się mówi, możemy ją podawać psu (ugotowaną) również sporadycznie.

Warzywa

Czego nie może jeść pies, jeśli chodzi o warzywa? O ile dla człowieka warzywa strączkowe i kapustne są bardzo zdrowe, to u psów łatwo z nimi przesadzić. Należy także unikać cebuli i czosnku. W nadmiarze mogą doprowadzić u zwierzęcia do anemii. Warzywa bulwiaste powinniśmy podawać wyłącznie po ugotowaniu.

Owoce

Tutaj należałoby stworzyć listę: „czego nie może jeść pies pod żadnym pozorem” i wpisalibyśmy na nią: winogrona, rodzynki, cytrusy, a także śliwki, brzoskwinie, nektarynki z pestkami. To właśnie pestki są dla naszych czworonogów toksyczne. Trujący jest dla nich również persin znajdujący się w awokado. 

A co z tą czekoladą?

Często słyszy się, że pies nie powinien jeść czekolady, ale właściwie… dlaczego? Odpowiedź: „bo to słodycze” nie do końca jest trafna. Czekolada i kakao zawierają w swoim składzie teobrominę. Jest ona przez psa wchłaniana bardzo wolno, a następnie przetwarzana przez wątrobę na toksyczne produkty, które mogą spowodować zniszczenia w układzie pokarmowym, sercu i mózgu. Nawet niewielka ilość czekolady może zabić psa, zwłaszcza małego. Dlatego – jeśli nasz pupil wykazuje niepokojące objawy po zjedzeniu czekolady – powinniśmy natychmiast zapewnić mu pomoc weterynaryjną. 

Milena Traczyńska?

Podoba ci się ten tekst? Wyszczekaj go w social mediach!

Przeczytaj także: 

Syndrom Napoleona – dlaczego psy miniaturki są agresywne

Prawda o sterylizacji i kastracji

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *