pies boi się odkurzacza

Mój pies boi się odkurzacza – co robić?

Opiekunowie psów często skarżą się, że ich milusińscy boją się głośnych sprzętów domowych. Coś, co dla nas jest zupełnie normalne, dla zwierzaka oznacza za każdym razem ogromny stres. W mieszkaniu największym wrogiem czworonoga jest odkurzacz. Czy można coś zrobić, gdy nasz pies boi się odkurzacza?

Dlaczego pies boi się odkurzacza?

Strach to emocja, która która dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Motywuje do ucieczki przed czymś, co mózg uznaje za niebezpieczne. Niejednokrotnie pozwala przetrwać w sytuacji zagrożenia. Niemniej psy, mieszkające w naszych ciepłych i bezpiecznych mieszkaniach, nie muszą stale mieć się na baczności, aby nie paść czyjąś ofiarą. Dlatego też instynktowna ucieczka w wielu sytuacjach, których pies się boi, jest zwyczajnie zbędna. 

Jak pies widzi odkurzacz?

Pies boi się odkurzacza, bo postrzega go zupełnie inaczej niż my. Musimy o tym pamiętać. Sprzęt wydaje głośne oraz niskie tony, co dla psiego ucha jest bardzo, ale to bardzo nieprzyjemne. Ponadto, gdy trzymamy ten – z perspektywy psa – bardzo dziwny twór, a on porusza się dynamicznie i na nas warczy, to nic dziwnego, że zwierzę sądzi, że dzieje się coś bardzo złego i niebezpiecznego. A na domiar złego walka na śmierć i życia pomiędzy pańcią czy pańciem a straszliwą bestią rozgrywa się w zamkniętym mieszkaniu – nie ma dokąd uciec!

 

pies boi się odkurzacza

Czy można coś zrobić?

Jeśli do naszego domu trafia szczeniak – mamy szczęście! Oswajając młodego psa z hałasem odkurzacza, oszczędzamy mu ogromu stresu na całe życie. Nie jest jednak tak, że jeśli dorosły pies boi się odkurzacza, to nic nie można zrobić. Zasady postępowania, niezależnie od wieku zwierzęcia, są podobne.

1. Potwór w stanie spoczynku

Przede wszystkim trzeba przyzwyczaić psa do stojącego, wyłączonego odkurzacza. Jeśli zwierzę kojarzy wyłaniający się z szafki sprzęt jako zwiastun katastrofy, to może wiać na drugi koniec mieszkania, gdy tylko go zobaczy. Wówczas warto czasami wyjąć i postawić urządzenie w pomieszczeniu i pozwolić psu przywyknąć do jego obecności. Co jakiś czas udajemy przy psie, że odkurzamy (aby wiedział, że walka z potworem wcale nie jest walką). W pobliżu sprzętu rozpoczynamy zabawę (rzucanie piłki, przeciąganie szarpaka) i nagradzamy psa za ignorowanie odkurzacza. Potem przenosimy śpiącego potwora do innych pomieszczeń. Niech to trwa nawet kilka dni, a odkurzacz zaliczy każde pomieszczenie. 

2. Potwór się wybudza

Teraz, jeśli pies boi się odkurzacza, musi przyzwyczaić zwierzę do jego dźwięku. Włączamy sprzęt w innym pomieszczeniu, na przykład w salonie, podczas gdy w kuchni lub w sypialni bawimy się z psem i nagradzamy go za skoncentrowanie na opiekunie. Ten krok może być o tyle trudny, że zestresowany pies często ma pod ogonem to, co mu oferujemy. Zabawka czy smakołyk tracą znaczenie, kiedy trzeba się ratować. Wówczas możemy spróbować pozostawić włączony odkurzacz (na cichszym trybie, jeśli nasz sprzęt ma taką możliwość) na dłuższy czas, w międzyczasie zajmując się swoimi sprawami. Nie pocieszajmy psa głaskaniem i przytulaniem. Może to odebrać jako nagrodę za paniczne zachowanie, a należeć ma się ona zwierzakowi tylko wtedy, gdy zachowuje spokój. Niech wszystko odbywa się według normalnego rytmu dnia.

3. Potwór ujarzmiony

Jeśli zwierzak zachowuje się w pożądany sposób, czyli ignoruje ryczącego potwora, możemy przejść do realnego odkurzania. Jeśli pies boi się odkurzacza, mimo że przez wcześniejsze etapy przeszedł prawidłowo, wracamy na początek odwrażliwiania, czyli do kroku pierwszego.

Pamiętajmy, że nasz pupil nie musi zaprzyjaźniać się z odkurzaczem. Z uwagi na nieprzyjemny dźwięk może wychodzić do innego pomieszczenia. Warto jednak odwrażliwić go na urządzenie, aby nie odbierał jego obecności jako koniec świata.

Milena Traczyńska

Podoba ci się ten tekst? Wyszczekaj go w social mediach!

Przeczytaj także:

Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Wizyta u weterynarza? Nie taka straszna!

Spread the love

4 thoughts on “Mój pies boi się odkurzacza – co robić?

  1. My od początku uczyliśmy Mokę tak jak jest to opisane w poście 🙂 W efekcie nasz pies nie szaleje na widok odkurzacza 🙂 to samo jest z suszarką do włosów. Gdy ktoś jej używa, Moka przychodzi i obserwuje 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *