jak chronić psa przed kleszczami

Jak chronić psa przed kleszczami

Łagodne zimy i niezbyt gorące lata sprawiają, że od kilku lat mierzymy się z istną plagą kleszczy. Pajęczaki te są wszędzie i mogą stanowić duże niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dziś podpowiadam, jak chronić psa przed kleszczami.

Jakie choroby odkleszczowe grożą twojemu psu?

Zanim powiem, jak chronić psa przed kleszczami, warto zacząć od tego, dlaczego powinniśmy to robić. Nie jest żadną nowością, że kleszcze mogą przenosić różne niebezpieczne choroby:

borelioza – wywołuje przewlekłe stany zapalne w stawach, nerkach i sercu; pies może popadać w apatię, utykać i gorączkować; należy pamiętać, że borelioza czasem zapada w stan uśpienia, dlatego konieczne jest porządne leczenie

babeszjoza – objawy pojawiają się po kilku dniach i mogą to być: wysoka gorączka, apatia, ciemny kolor moczu; nieleczona babeszjoza jest chorobą śmiertelną, a jeśli pies otrzyma pomoc dość późno – może wystąpić niewydolność nerek

erlichioza monocytarna – powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi; jest chorobą zakaźną i może atakować wiele narządów jednocześnie; pies może gorączkować, mieć biegunkę i mogą krwawić mu nozdrza

Jeśli twojego psa ukąsił kleszcz – uważnie obserwuj stan swojego zwierzęcia i w razie wystąpienia niepokojących objawów udaj się do weterynarza.

Jak chronić psa przed kleszczami – rodzaje środków zabezpieczających

Obroże przeciwpasożytnicze

To popularny i stosunkowo niedrogi sposób, jeśli chodzi o to, jak chronić psa przed kleszczami. Jeśli decydujemy się na taki rodzaj zabezpieczenia, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

 • Obroże mają ograniczony czas działania. Ważne, aby sprawdzać w sklepie termin ważności produktu. Przeterminowana obroża nie spełni swojej funkcji. W zależności od producenta obroże mają różny czas działania (od jednego do ośmiu miesięcy). Zawsze trzeba zapoznać się z informacjami na ten temat i wymieniać obroże na nowe, kiedy minie określony termin.
 • Dopóki nie założysz psu obroży przeciwpasożytniczej, nie wyjmuj jej z pudełka i folii, w której jest zapakowana! Poza opakowaniem produkt uwalnia substancje aktywne, a tym samym powoli upływa czas jego działania. Jeśli ciekawi cię kolor i rozmiar obroży, to wystarczy, że przeczytasz informacje na opakowaniu.
 • Obroże przeciwpasożytnicze zaczynają działać po dwóch dniach od momentu założenia.
 • Obroża przeciwpasożytnicza musi być zapięta na tyle ciasno, aby miała kontakt ze skórą i na tyle luźno, abyś mógł/a włożyć między skórę a obrożę dwa palce.
 • Przeważnie obroże przeciwpasożytnicze są za długie i trzeba zawsze obciąć zwisającą końcówkę.

Jak chronić psa przed kleszczami

Preparaty typu spot on

Osobiście jestem ich fanką. Chronią przed insektami również psiaki o długiej i gęstej sierści i zazwyczaj zapewniają naprawdę dobrą ochronę przed pchłami i kleszczami. Występują w formie płynów zamkniętych w małych ampułkach. Aplikuje się je na skórze na karku zwierzęcia, dzięki czemu pies nie zliże ani nie będzie mógł drapać tego miejsca.

Kilka ważnych kwestii, jeśli chodzi o to, jak chronić psa przed kleszczami za pomocą preparatów spot on:

 • Zawsze sprawdzaj termin ważności kupowanego produktu. Przeterminowany – nie będzie działał.
 • Zapoznaj się z instrukcją aplikacji. Może być różna w zależności od producenta.
 • Preparaty spot on zaczynają działać zwykle po 4 tygodniach od momentu aplikacji. Aby zapewnić psu ciągłą ochronę, zapisz lub zapamiętaj dzień zakroplenia.
 • Zwracaj uwagę na to, czy produkt jest wodoodporny. Niektóre mogą nie sprawdzać się, kiedy na przykład pies postanowi wskoczyć do jeziora.
 • Zawsze stosuj dokładnie taką dawkę, jaką zaleca producent!

Preparaty w sprayu

Do ich niewątpliwych zalet należy łatwość aplikacji, ale i tutaj jest kilka ważnych rzeczy, o których trzeba pamiętać:

 • Nie należy kąpać psa na krótko przed aplikacją.
 • Nie wmasowujemy ani nie ściągamy z sierści nadmiaru preparatu. Pozwólmy mu się wchłonąć. 
 • Preparat aplikujemy na całym ciele psa, ale musimy chronić pysk, nos i oczy.
 • Jeśli stosujemy nowy preparat, to zachowajmy ulotkę, aby móc poznać przyczyny ewentualnego uczulenia.

Tabletki

Przeciwpasożytnicze tabletki doustne dla psów można kupić u lekarzy weterynarii. Występują w formie gryzaków, które podaje się psom do żucia lub dodaje się je do jedzenia. Są stosunkowo nowymi produktami na polskim rynku, więc nie nabędziemy ich wszędzie. Są proste w użyciu i przeważnie nadają się dla psów mających problemy skórne, ale tu należy zachować dużą ostrożność.

 • Na polskich i zagranicznych forach pojawiają się skrajne opinie na temat tabletek. Wielu opiekunów uważa, że sprawdzają się one rewelacyjnie, ale pojawia się też niemało doniesień o skutkach ubocznych takich preparatów – czasem zażycie tabletki kończyło się dla psów śmiercią. 
 • Niezależnie od tego, w jaki sposób podajesz psu tabletkę, musisz mieć na niego oko i zyskać pewność, że zwierzę połknęło całą dawkę. Inaczej preparat nie zadziała.
 • Ochrona zapewniana przez tabletki jest ograniczona czasowo. Zawsze czytaj informacje na temat czasu działania, które znajdziesz na opakowaniu. 
 • Tabletek nie powinno się podawać psom starym i osłabionym, a także sukom w ciąży oraz karmiącym.
 • Zanim substancja czynna z tabletek osiągnie odpowiednie stężenie w organizmie kleszcza, musi upłynąć kilkanaście godzin. Oznacza to, że pasożyt ma dużo czasu, aby zarazić zwierzaka niebezpieczną chorobą.
 • Sprzedaż tabletek jako nowości leży w interesie weterynarzy, dlatego nie bądźmy całkowicie ufni, gdy nasz lekarz gorąco poleca taki specyfik. Być może wcale nie będzie dla naszego psa bezpieczny.

Urządzenia ultradźwiękowe

To kolejna nowość na rynku. Występują w formie zawieszek przyczepianych do obroży. Wysyłają ultradźwięki o częstotliwości 40 kHz, wskutek czego kleszczom trudniej zlokalizować potencjalnego żywiciela. Nie stanowią jednak dla pasożytów bezpośredniego zagrożenia życia, toteż nie są w 100% skuteczne. Plusem jest to, że stosując je, nie wprowadzamy do organizmu psa żadnych toksycznych substancji.

 • Urządzenia ultradźwiękowe nadają się dla psów cierpiących na alergię, starszych, osłabionych oraz szczennych i karmiących suk. 
 • Są wrażliwe na wilgoć, dlatego po przypadkowym kontakcie z wodą należy je dokładnie osuszyć.
 • Nie należy ich zaczepiać na tym samym kółku co smycz i adresówkę, bo przypadkowy kontakt z nimi może zaburzyć pracę urządzenia.

Jak chronić psa przed kleszczami, kiedy dojdzie do ukąszenia

Nie wszystkie preparaty działają od razu, żaden nie sprawdza się u absolutnie każdego psa, a co gorsza – po czasie pasożyty uodparniają się na działanie jednego środka. Z tego powodu trudno wyeliminować ryzyko ukąszenia. Przede wszystkim należy więc codziennie zwracać uwagę, czy pies nie przyniósł ze spaceru niespodziewanego gościa. Kleszcze najczęściej pojawiają się w okolicy głowy, szyi, pachwin, okolic odbytu oraz narządów rozrodczych. 

Jeśli znajdziemy pasożyta, należy go jak najszybciej wyjąć za pomocą specjalnej łopatki (kupisz ją w każdej aptece) albo pęsety. Kleszcza należy wyjąć szybkim, zdecydowanym ruchem, lekko go wykręcając. Jeżeli porusza wszystkimi czterema odnóżami, to znaczy, że wyszedł w całości (jeśli nie uda ci się wyjąć całego insekta, udaj się do weterynarza). Miejsce po ukąszeniu zdezynfekuj spirytusem. 

Przez miesiąc uważnie obserwuj, czy nie pojawia się rumień i czy nie występują inne, niepokojące objawy u psa.

Milena Traczyńska

Dziel się wiedzą i wyszczekaj ten post w social mediach!

Przeczytaj także:

Uff, jak gorąco! Kilka zasad, jak dbać o psa w upały

 

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *