otyłość u psów

Więcej pieska do kochania? Otyłość u psów nie jest urocza

Codziennie widzę na ulicy przynajmniej dziesięć psów różnych ras, mas i maści. Niestety, wiele z nich z trudem człapie po chodnikach, niosąc na czterech łapach kawał cielska. Czy piesek wyglądający jak po spędzeniu weekendu u babci jest słodki? Zdecydowanie – nie jest. Otyłość u psów to problem, którego nie wolno bagatelizować.

Jakie są przyczyny otyłości u psów?

  • za dużo jedzenia

Znam opiekunów, którzy jako wyznacznik miłości wobec swojego psa uznają wieczne napełnioną miskę. Skoro piesek zjadł już jedną porcję i wylizał michę do czysta – trzema dołożyć, co mu będziemy żałować! To okropny błąd. Wiele zwierząt to po prostu żarłoki i lubią wrzucić w siebie więcej niż potrzebuje ich żołądek. Jeśli więc ciągle mają pod nosem jedzenie, to ciągle będą po nie sięgać swoimi łapczywymi językami. Pamiętajcie – pies powinien otrzymywać taką dawkę pokarmu, jaka została zasugerowana na opakowaniu karmy przez producenta. Najlepiej rozłożyć dzienną porcję na dwa posiłki. Jeśli poza karmą, np. gotujesz psu mięso, ryż i warzywa, to dowiedz się, jak zmniejszyć porcję tej pierwszej.

  • żebranie

Oczywiście, łączy się to również z przekarmianiem, ale moim zdaniem to problem o odmiennej specyfice. Otyłość u psów powodują również te wszystkie niewinne ziemniaczki i kawałki mięsa, które zrzucamy ze stołu na widok słodkich, proszących oczu. O problemie, jakim jest żebranie psów oraz jak go rozwiązać, pisałam tutaj: Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

  • predyspozycje genetyczne

Bywa, że otyłość u psów jest spowodowana pewnymi predyspozycjami genetycznymi. Rasy, które są szczególnie narażone na problem, to między innymi: labrador retriever, golden retriever, jamnik, beagle, mops, buldog angielski, buldog francuski, cocker spaniel.

  • mało ruchu

Fakt, że bierzesz pod swój dach leniwego czy typowo kanapowego pieska, nie oznacza, że nie musisz dbać o jego kondycję. Przeciwnie! Odpowiednia dawka ruchu podczas zabaw w domu oraz na spacerach to podstawa, jeśli chodzi o zapobieganie otyłości u psów.

  • kastracja / sterylizacja

Psy i suki po zabiegu sterylizacji często tyją po prostu szybciej. Jeśli więc masz w domu kastrata – koniecznie musisz mu zapewnić odpowiednie żywienie, oparte o odpowiednio zbilansowaną karmę dla takich zwierząt. W razie wątpliwości co do żywienia pytaj weterynarza lub innych psiarzy, którzy opiekują się wysterylizowanymi psami.

  • niedoczynność tarczycy

Otyłość u psów cierpiących na niedoczynność tarczycy jest częstym zjawiskiem. Podobnie jak w przypadku kastratów, trzeba tu zadbać o odpowiednio zbilansowaną karmę weterynaryjną.

  • starość

U starszych ludzi metabolizm zwalnia i trzeba się najzwyczajniej pilnować. Nie inaczej jest z psami: każdy psi senior wymaga pod tym kątem odpowiedniej opieki, czyli specjalnej karmy w zalecanych ilościach oraz ruchu (na tyle, na ile pozwala jego stan zdrowia).

mops otyłość u psów

Przyczyn otyłości u psów może być kilka jednocześnie, ale nie czarujmy się – tak naprawdę kluczowe jest, aby dbać o ruch i odpowiednie żywienie pupila. To wszystko być może wydaje się oczywiste, ale jeśli faktycznie opiekunowie rozumieją problem – dlaczego wciąż widzę tyle okrągłych psiaków? Warto o tym pomyśleć.

Ku przestrodze i ku pokrzepieniu – historia Diega

Pisałam już nieraz o psie adoptowanym na początku tego roku przez moich przyjaciół. Diego ma około 8 lat, jest wyrośniętym mieszańcem owczarka niemieckiego. To, że jest duży, to jedno, ale kiedy pojechaliśmy do schroniska, aby go poznać, był przede wszystkim otyły. I już wtedy miał problemy ze stawami. Podnoszenie się, siadanie i kładzenie się sprawiało mu naprawdę spore problemy. Od razu więc rozpoczęła się akcja: odchudzić rudzielca. Efekt? Proszę bardzo:

otyłość u psów

Piesu zaczął jeść odpowiednią karmę, zaliczać trzy spacery dziennie (długie jak dla niego) i zażywać rozrywek fizycznych i intelektualnych w domu. Ale nie było łatwo. Wybredna z niego bestia. Na początku w ogóle nie chciał jeść suchej karmy. Weszła więc zasada: „nie zjadłeś? zabieram michę, wróci do ciebie po południu jako druga dzienna porcja”. Do tego mieszanie z karmą morką i proszę bardzo: Diego został modelem! Zatem ku pokrzepieniu: da się! Ku przestrodze: Diego nadal ma problemy ze stawami. Nie pomagają różne specyfiki. Zatem kochani: nie zapuszczajcie swoich psów, jeśli nie chcecie im na jesień życia fundować takich problemów.

Milena Traczyńska

Przeczytaj także:

Jak chronić psa przed kleszczami

Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Spread the love

1 thought on “Więcej pieska do kochania? Otyłość u psów nie jest urocza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *