Czy zdarzyło Ci się kiedyś obudzić z mokrym od śliny pupila policzkiem? A może zauważyłeś, jak językiem dotyka swoich łapek albo innych zwierząt? Każdy pies jest różny i posiada wiele indywidualnych cech oraz swój własny temperament. Czworonogi mają jednak tendencję do powielania pewnych uniwersalnych dla gatunku schematów. Jednym z nich jest właśnie lizanie ludzi, zwierząt, a nawet różnych powierzchni! Czy zastanawiałeś się, dlaczego psy liżą?
Psie zmysły
Psie zmysły są niebywale rozwinięte. Czworonogi słyszą lepiej od ludzi, a ich umiejętności lokalizacyjne wykorzystujące zapach są nieocenione. Najbardziej fascynująca jest jednak współpraca ich zmysłów, zwłaszcza węchu i smaku. Predyspozycje naszych pupili pozwalają im na poznawanie świata, gromadzenie informacji i komunikację.
Co do zasady ludzie nie mają problemów z ekspresją własnych myśli – używają mowy w celu porozumiewania się i wyrażania emocji. U psów jest to z oczywistych powodów niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nasze pupile rezygnują z kontaktu! W celu zbierania i przekazywania informacji wykorzystują bowiem swoje zmysły, a lizanie jest jednym z ich najważniejszych zachowań społecznych. Dlaczego psy liżą opiekunów, zwierzęta i różne powierzchnie?
Całowanie właściciela
Dlaczego psy liżą opiekuna? Na to pytanie odpowiedź może być różna, bowiem zależy od okoliczności i charakteru czworonoga. Zdarza się, że po długim dniu rozłąki pupile dotykają językiem rąk, nóg czy twarzy opiekuna, aby powiedzieć: cześć, tęskniłem! Zmysł smaku połączony z węchem służy im wtedy także do zbierania informacji. Pupil analizuje ludzkie stany emocjonalne i wykorzystuje swoje umiejętności do sprawdzenia, co wcześniej jadł człowiek i czy miał kontakt z innymi zwierzakami.
Lizanie to również okazywanie sympatii i głębokich uczuć czworonoga. Gdy relaksujesz się po pracy, pijąc kieliszek wina lub oglądając telewizję, Twój pupil wskakuje obok Ciebie i daje Ci buziaka. Pamiętaj – ten rodzaj kontaktu jest przeznaczony dla najbliższych członków stada! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pies wyznaje Ci wtedy swoją miłość. Musisz jednak zwrócić uwagę na okoliczności towarzyszące. Jeżeli przebywasz w kuchni, Twój przyjaciel może wyczuwać ciekawe zapachy i sygnalizować swoją chęć spróbowania smaczków. Jak widzisz, przy interpetacji jego zachowania bardzo ważny jest kontekst.
Jeżeli przytrafiła Ci się kiedyś pełna psiej śliny pobudka, zapewne chwyciłeś smycz i wyszedłeś ze zwierzakiem na spacer. Tak się składa, że psy liżą, aby zakomunikować właścicielowi swoje potrzeby. Zdarza się, że znudzony przyjaciel swoim językiem zademonstruje chęć zabawy albo zwróci uwagę na niecierpiące zwłoki potrzeby fizjologiczne. Czasami powodem lizania jest również zapach właściciela, który mógł wcześniej kroić mięso. Co więcej, czworonogi dbają w ten sposób o higienę ludzkich rodziców. Lizanie jest dla nich naturalnym sposobem zachowania czystości!
Lizanie łapek
Widok psa liżącego swoje łapki nie jest rzadkością. Co jednak oznacza? Sporadyczne lizanie łap jest całkowicie normalnym nawykiem. Pies czyści w ten sposób swoje ciało, pozbywając się kawałków trawy lub zanieczyszczeń, które na spacerze znalazły się między opuszkami. Należy sprawdzić, czy pupil nie wylizuje przy tym ewentualnej rany. Natomiast jeżeli zwierzak jest wolny od skaleczeń, warto zostawić go samego – Twój pupil teraz się myje.
Lizanie łap to także technika relaksacyjna. Zwierzaki zmęczone liczbą bodźców, z którymi mają do czynienia na ulicy i we własnym domu, szukają sposobu na uspokojenie. Okazuje się, że lizanie łapek jest doskonałym sposobem na pozbycie się stresu. Odpowiedzialny właściciel musi jednak pamiętać, że zwiększona częstotliwość tego zachowania ma często nieprzyjemne skutki. Sierść psa może się w tym miejscu wybarwić i zaniknąć! Przyczyny obsesyjnego wylizywania łap są różne i często wiążą się z poważnymi schorzeniami, na przykład:
- grzybicą i zapaleniami skórnymi,
- alergiami,
- stanami zapalnymi,
- guzami i torbielami.
Przy bardzo częstym wylizywaniu łap, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza lub behawiorysty. Czasami takie zachowanie świadczy o zburzeniach obsesyjno-kompulsywnych czworonoga, które wynikają z nadmiernego stresu lub nudy. Odpowiedzialny właściciel musi troszczyć się przede wszystkim o psychikę psa!
Dlaczego psy liżą się nawzajem?
Czy jest ktoś, kto nie widział dwóch liżących się psów? Z tym zjawiskiem mamy do czynienia często na spacerach, gdy w sąsiedztwie czworonoga mieszkają jego psi przyjaciele. Jeżeli Twój pupil zatrzymuje się obok zwierzęcych znajomych, po czym wspólnie rozpoczynają rytuał lizania, oznacza to, że darzą się uczuciem. To także deklaracja o pokojowych zamiarach czworonogów i wzajemnym zaufaniu. Czasami jest to też sposób na pogodzenie się po drobnym konflikcie.
Jednym z najbardziej naturalnych zachowań psów jest lizanie szczeniaków przez sukę. Matka okazuje im w ten sposób miłość i troskę oraz dba o higienę młodych psiaków. Jeżeli liżącymi są natomiast szczeniaki, najczęściej oznacza to, że domagają się pokarmu albo szukają do niego drogi. Odpowiedzialny właściciel powinien zwrócić jednak uwagę na zbyt natarczywie wylizywanie jednego psa przez drugiego, ponieważ może być ono psią formą gnębienia. Zbyt agresywne traktowanie innego pupila językiem jest jednym z powodów psich kłótni.
Smakowanie dywanu, ścian i podłogi
Niektóre psy lubią spędzać czas w dziwnych miejscach, inne lubią dziwne miejsca próbować. Dywan, ściana i podłoga – dla człowieka to nic specjalnego, ale pupil może uważać inaczej. Okazjonalne lizanie tych obszarów nie jest powodem do zmartwień. Bardzo możliwe, że w leżącym na podłodze włochaczu znajdują się jeszcze resztki gryzaka! Panele mogą być natomiast delikatnie usmarowane tłuszczem z obiadu, a takim nie pogardzi prawie żaden pies.
Zdarza się jednak, że czworonogi dotykają językiem tych miejsc stanowczo za często. Obsesyjne wylizywanie różnych powierzchni może świadczyć o poważnych przypadłościach i problemach behawioralnych. Notoryczne lizanie dywanu to jeden z objawów stresu, a ten może być wywołany przeróżnymi czynnikami. Pies może cierpieć na lęk separacyjny, wycofanie albo depresję, dlatego wszelkie wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą.
Uporczywe lizanie podłogi to równie niepokojące zjawisko. Takie zachowanie może alarmować o chorobach układu pokarmowego zwierzaka, na przykład zgadze lub problemach z trzustką. Niektóre czworonogi reagują w ten sposób na widok osoby, od której doznały przemocy lub na zmianę otoczenia. Nieustanne lizanie ścian może świadczyć natomiast o stresie i niepokoju, ale również niedoborze wapnia w organizmie zwierzaka. Wiele ścian jest bowiem zrobionych z gipsu, który zawiera siarczan wapnia.
Dlaczego pies liże rany?
W naturze psów leży lizanie ran i skaleczeń. O dziwo często wystarcza to do pozbycia się zarazków i uniknięcia infekcji. Psy są prawdziwymi mistrzami w „wylizywaniu swoich ran” – u zwierząt jest to zachowaniem czysto instynktownym. W ich ślinie znajduje się opiorfina, która działa przeciwbólowo oraz tromboplastyna tkankowa odpowiedzialna za krzepnięcie krwi. Dzięki temu pupil doświadcza mniejszego bólu. Ślina czworonoga zapobiega poważnemu krwotokowi i skutecznie odkaża skaleczenie. Za to z kolei odpowiadają lizozymy i peroksydaza, czyli substancje, które mają silne działanie antybakteryjne.
Zbyt częste i nieopanowane lizanie rany jest jednak niebezpieczne. Notoryczne dotykanie skaleczenia językiem utrudnia jego gojenie. Pies nieświadomie podrażnia swoje tkanki, co sprawia, że jest on narażony na szereg nieprzyjemnych powikłań. W grę wchodzi powstawanie ziarniniaków, a nawet martwica tkanek. Jeżeli zaobserwowałeś u swojego psa nadmierne lizanie ran i innych powierzchni, powinieneś poszukać pomocy u weterynarza lub behawiorysty.