Wyprawka dla psa – co powinna zawierać?

Wyprawka dla psa co powinna zawierać
Pixabay / Pexels

Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny o nowego, kudłatego członka, zobowiązujemy się do sprawowania nad nim opieki. Nowy domownik to w końcu nie tylko urocze cztery łapy i merdający ogon, ale i duża odpowiedzialność właściciela. Przygarniając psa, konieczne jest wyposażenie go w niezbędny sprzęt i przybory, które ułatwią mu codzienne funkcjonowanie i pielęgnację. Co powinna zawierać wyprawka dla psa?  

Wyprawka dla psa, czyli niezbędne wyposażenie czworonożnego przyjaciela. Co powinna zawierać?

Wyprawka dla psa, a raczej jej skompletowanie, to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się każdy przyszły właściciel. Oczywiście, odpowiednie dobranie wyposażenia zależy od indywidualnych cech pupila. Te z kolei różnią się w zależności od rasy, przeżyć czy jego wieku. Bardziej wymagające będą psy po przejściach oraz psy niepełnosprawne. W ich przypadku do podstawowych potrzeb należy doliczyć niezbędną aparaturę lub lekarstwa.  

Różnice zachodzą także w przypadku psów seniorów i małych szczeniaków. Tym ostatnim warto zapewnić dietę pełną białka i witamin, które pozwolą im szybko rosnąć i z radością odkrywać świat. Dobierając karmę dla ich starszych braci, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak stan uzębienia i perystaltykę jelit zwierzęcia.  

Do zaopatrzenia nowego podopiecznego w najważniejsze akcesoria nie trzeba jednak czekać do chwili jego bliższego poznania. Chociaż psy mają swoje indywidualne potrzeby, większość niezbędnego sprzętu można, a nawet trzeba skompletować przed przybyciem pupila do domu. Jedzenie, miska i obroża to tylko niektóre z potrzebnych przyborów. Co powinna zawierać wyprawka dla psa? 

Pokarm zapewniający zbilansowaną dietę

Wyprawka dla psa nie mogłaby się obyć bez odpowiedniej karmy. Jakkolwiek właściciele zdają sobie sprawę z potrzeb fizjologicznych pupila i odczuwanego przez niego głodu, tylko ci odpowiedzialni zwracają uwagę na jakość dostarczanego pokarmu. Psie zdrowie w dużym stopniu uzależnione jest od spożywanego jedzenia, dlatego kochający opiekun powinien zrezygnować z mocno przetworzonych produktów. Należy pamiętać, że to, co jest wartościowe i dobre dla człowieka, niekonieczne nada się dla psa. Opiekunowie muszą unikać podawania pupilowi czekolady, cebuli czy winogron, ponieważ dla psów są toksyczne i mogą przyczynić się do powstawania różnych zaburzeń.  

Nie istnieje jedna, uniwersalna karma, która byłaby odpowiednia dla każdego podopiecznego. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście najmniej zmodfikowane jedzenie. Przed dokonaniem zakupu warto zagłębić się w jego skład. Jeżeli nie jesteśmy pewni jego elementów oraz jednocześnie nie odczuwamy oporów moralnych, możemy podać zwierzęciu kawałek świeżego mięsa. Ten z kolei na pewno jest bardziej wartościowy niż zakonserwowana puszka ze sklepu. Wraz ze wzrastającą świadomością społeczeństwa, na rynku zaczęło pojawiać się jednak coraz więcej zdrowych rozwiązań dla zwolenników gotowej karmy. Psie jedzenie zawiera coraz więcej witamin, ma większą zawartość mięsa i mniej szkodliwych konserwantów.

Miski

Miski na karmę i wodę to podstawowe elementy psiej wyprawki. Co ważne, każdego pupila powinniśmy wyposażyć w swój własny zestaw. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów misek, a wybór zależy przeważnie od poczucia estetyki właściciela. Szukając miski dla czworonoga, warto wziąć pod uwagę również względy praktyczne. Najlepiej zdecydować się na miski wyposażone w antypoślizgową gumę na spodzie. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na komfort jedzenia czworonoga, ale również zmniejsza nieporządek w mieszkaniu.

W sklepach znajdziemy zarówno kolorowe miski wykonane z plastiku, jak i te zrobione z trwalszych materiałów, na przykład metali. Jakkolwiek pupila nie interesuje tworzywo, z którego stworzono psi talerz, tak jego pojemność może okazać się kluczowa. Dla niewielkich psów i szczeniaków sprawdzą się mniejsze miski. Pojemność tej na wodę nie może jednak wynosić mniej niż 0,4 litra. Wraz z rozwojem pupila powinniśmy wymieniać miski na większe, zawsze zwracając uwagę na jego preferencje i potrzeby.

Posłanie

Każdy z nas lubi mieć swoje miejsce, własne łóżko lub spokojny kąt, w którym w razie potrzeby może się zaszyć i odpocząć. Nie inaczej jest w przypadku psa, który do odstresowania potrzebuje własnego skrawka terytorium. Tę rolę spełni odpowiednio dobrane legowisko, które będzie dla niego bezpiecznym azylem. Podobnie do misek, wybór posłania zależy głównie od gustu i preferencji opiekuna. Przy poszukiwaniu psiego łóżka trzeba jednak zwrócić uwagę na jego wielkość. Nie chcemy przecież, aby nasz ulubieniec miał za mało przestrzeni, prawda? 

Najpopularniejsze na rynku są legowiska tekstylne. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach, a ich twórcy bardzo często wykazują się kreatywnością, projektując unikalny design. Takie posłania są zazwyczaj miękkie, a czasami również puchate. Chociaż dla największych kanapowców będzie to z pewnością zaleta, niekoniecznie będzie tak w przypadku starych, schorowanych psów. Przygarniając pupila z problemami zdrowotnymi, warto zaopatrzyć się w dedykowane specjalistyczne posłanie terapeutyczne.   

Obroża i smycz

Spacery to hobby większości czworonogów. Zdarza się, że już samo słowo wywołuje u nich ogromny entuzjazm. Wyprowadzanie psa na spacer to jednak nie tylko przyjemność, ale również konieczność i obowiązek opiekuna. Przed pojawieniem się w domu czworonoga trzeba pamiętać o kupieniu obroży i smyczy, które są kluczowymi elementami wyprawki dla psa. To niezbędne akcesoria, ponieważ zapewniają podopiecznemu bezpieczeństwo oraz pozwalają właścicielowi kontrolować jego (często nieprzewidywalne) zachowanie.  

Obroża i smycz są niezbędne w szczególności przy wyprowadzaniu szczeniaków. Młode psy są bardzo ruchliwe i ciekawe świata, ale rzadko kiedy opanowane. Jeżeli pupil jest wyjątkowo chaotyczny i nieprzewidywalny, warto zainwestować w szelki, które zmniejszą ryzyko ucieczki. Przy doborze obroży, szelek i smyczy trzeba oczywiście kierować się wymiarami czworonoga. Źle dopasowane akcesoria będą negatywnie wpływać na jego komfort, tworzyć możliwość ucieczki, a nawet utrudniać mu oddychanie.  

Zabawki i smakołyki

Szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel. A czy jest coś, co sprawia więcej radości niż zabawki i smakołyki? No, czasami nowe buty opiekuna, ale nieważne. Prawidłowy rozwój psa to nie tylko zbilansowana dieta i regularne spacery. To również aktywność fizyczna, trening i czas na rozrywkę. Są to z pewnością najprzyjemniejsze aspekty posiadania psa.  

Wspólne spędzanie czasu nie zawsze jest jednak możliwe. Nie oznacza to, że potrzeby psa wtedy znikają. Ba, czasami są nawet większe! Zestresowany rozłąką pupil może desperacko poszukiwać sposobów na relaks i zapełnienie pustki, którą stworzył właściciel, wychodząc do pracy. Zdarza się, że wykorzystuje wtedy do zabawy buty, kwiaty, a nawet pamiątki opiekunów.  

Jeżeli przyszły właściciel chce uniknąć sytuacji, w której pupil niszczy wartościowe przedmioty, obowiązkowym elementem wyprawki dla psa są zabawki i smakołyki. Te ostatnie to nie tylko urozmaicenie diety czworonoga, ale również narzędzie szkoleniowe. Dzięki nim nauka komend i sztuczek staje się łatwiejsza dla człowieka i przyjemniejsza dla psa. 

Pielęgnacja i ochrona 

Większość psów nie przepada za kąpielami, a niektóre nie znoszą nawet czesania. Mimo to, wyprawka dla psa musi zawierać delikatny szampon (w przypadku psów długowłosych również odżywkę) oraz szczotkę, która pozwoli pozbyć się nadmiaru sierści. Bardzo przydatne przy pielęgnacji czworonogów są też produkty przeznaczone do dbania o jego uzębienie.  

Ważnym elementem wyposażenia są preparaty przeznaczone do ochrony przed pasożytami, takimi jak pchły i kleszcze. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, jednak ich wybór powinien opierać się na opinii psiego lekarza. Nieodpowiednio dobrane środki mogą być przyczyną alergii, swędzenia i złego zachowania psa. Dobrze skompletowana wyprawka zapewni łatwiejszy początek znajomości z nowym członkiem rodziny i przełoży się na odczuwany przez niego komfort.