Czego psy bezwzględnie nie mogą jeść?

czego nie mogą jeść psy
MART PRODUCTION / Pexels

Przygarniając pod swój dach czworonoga, decydujemy się na szereg zobowiązań. Nowy członek rodziny nie może przecież chodzić smutny, niezadbany, a tym bardziej głodny. Dobrzy właściciele traktują te przykazania bardzo poważnie. Niektórzy z nich mają jednak tendencję do przesadnego uczłowieczania psa przy dobieraniu jego posiłków. Zapominają przy tym, że psia dieta znacznie różni się od ludzkiej, a to może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Czego nie mogą jeść psy? Jakie produkty szkodzą psom? 

Dlaczego pies musi jeść inaczej niż człowiek?

Nie jest tajemnicą, że budowa psów i ludzi znacząco się różni. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej kochający opiekunowie zapominają o odrębnościach między gatunkami w chwili podawania swoim pupilom pokarmu. I chociaż pozytywną zmianą w społeczeństwie jest coraz częstsze traktowanie czworonogów jak zwykłych członków rodziny, problemem może okazać się utożsamianie ich z ludzką rodziną w czasie wybierania posiłków.  

Pies był jednym z pierwszych udomowionych przez człowieka zwierząt, jednak jego układ pokarmowy nie adaptował się całkowicie do ludzkiego pożywienia. Istnieje wiele różnic anatomicznych i fizjologicznych, które determinują potrzebę oddzielania jedzenia ludzkiego od psiego. Do najważniejszych czynników, które wpływają na psią dietę, należą: 

  • uzębienie (potężne kły psa służą rozszarpywaniu pokarmu, a guzkowata powierzchnia zębów trzonowych nie jest odpowiednia do żucia – ich zadaniem jest miażdżenie pokarmu),
  • długość układu pokarmowego (u zwierząt mięsożernych stosunek długości przewodu pokarmowego do długości ciała wynosi 4-6:1, co sprawdza się również u psów; oznacza to, że niewskazane jest karmienie czworonogów ciężkostrawnymi pokarmami, ponieważ ich układ pokarmowy nie posiada odpowiedniej mikroflory i enzymów trawiennych), 
  • ślina (u psa nie pełni ona funkcji trawiennej, a brak amylazy ślinowej przekłada się na trudności w rozkładaniu cukrów złożonych, w tym skrobi). 

Czego nie mogą jeść psy? 

Istnieje dość długa lista artykułów spożywczych, które nie służą zdrowiu naszych podopiecznych. To z kolei przekłada się na potrzebę wyselekcjonowania pokarmu, który z naszego stołu trafia do miski czworonoga. Odpowiedzialny właściciel musi pamiętać, że zaserwowanie psu nieodpowiednich potraw może skończyć się niestrawnością, a nawet rozstrojem żołądkowo-jelitowym i śmiercią pupila! Czego w takim razie nie mogą jeść psy? Które produkty mogą zaszkodzić czworonogom? 

Słodycze 

Julio Melanda / Pexels

Czasami to, co sprawia przyjemność jednym, jest powodem zmartwień i problemów drugich. Nie inaczej jest w przypadku słodyczy, które uwielbiane są zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zdarza się, że ludzie, którzy chcą podzielić się swoją radością z pupilem, podają mu słodycze bogate w ksylitol. Spożycie tej substancji przez psa przyczynia się do gwałtownego wzrostu produkcji insuliny, która powoduje spadek poziomu cukru w organizmie czworonoga. To z kolei jest przyczyną zapaści i drgawek oraz utraty przytomności i – w skrajnych przypadkach – śmierci zwierzęcia. Ksylitol to popularny zamiennik cukru. Bardzo często występuje w składzie cukierków, ciast i masła orzechowego.  

O szkodliwym wpływie produktów spożywczych mówi się jednak najczęściej w kontekście czekolady. Nie jest to oczywiście bezzasadne, bowiem czekolada (a raczej zawarte w niej kakao) zawiera teobrominę. Substancja ta jest bardzo toksyczna dla psów i może powodować poważne konsekwencje zdrowotne w perspektywie długofalowej. Najwyższe jej stężenie zawiera gorzka czekolada. Jest ona także bogata w kofeinę i teofilinę, czyli równie groźne składniki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia serca zwierzęcia. 

Kawa

Chevanon Photography / Pexels

Psy nie mogą spożywać kawy. Podobnie jak w przypadku czekolady, kawa zawiera teobrominę. Jej cechą charakterystyczną jest jednak wysoka zawartość kofeiny, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia naszych pupili. Może powodować nie tylko nadpobudliwość, ale również zagrażającą życiu czworonoga arytmię i gwałtowny skok ciśnienia. Pijący kawę pies jest narażony na nieodwracalne uszkodzenie nerek, wątroby i układu nerwowego.  

Mleko i nabiał 

Alexas Fotos / Pexels

Psy nie powinny spożywać dużych ilości mleka. Nie jest to oczywiście produkt całkowicie trujący, ale w zbyt dużych ilościach może być przyczyną problemów natury żołądkowo-trawiennej. Przy podawaniu zwierzęciu mleka należy mieć na uwadze jego wiek, bowiem może on przesądzić o powadze ewentualnych powikłań. Organizmy dorosłych psów są pozbawione enzymu zwanego laktazą, który odpowiada za rozkład laktozy – cukru zawartego w produktach mlecznych. Jej spożycie może doprowadzić do ciężkich niestrawności i alergii, zwłaszcza u szczeniaków i najstarszych pupili.  

Produkty mleczne są również bogate w tłuszcze. I chociaż te są ważnym elementem psiej diety, ich nadmiar (zwłaszcza w przypadku niektórych ras, w tym sznaucerów miniaturowych może prowadzić do poważnego zapalenia trzustki zwierzaka. Niektóre psy tolerują mniejsze ilości sera, a inne przepadają za jogurtem naturalnym, przez który w ogóle nie czują się źle. Jest to jednak kwestia czysto indywidualna, a właściciel powinien być bardzo uważny, serwując pupilom produkty bogate w nabiał.  

Grzyby 

Irina Iriser / Pexels

Grzyby to popularny produkt na polskim stole, jednak bezwzględnie nie mogą jeść go psy. Nie od dziś wiadomo, że grzyby to nie tylko wyrazisty smak i unikalna tekstura, ale również ciężkostrawny pokarm. Potrafią zaszkodzić nawet człowiekowi, a ich spożycie przez czworonoga może być tożsame z tragicznymi powikłaniami. Chociaż niektóre pupile po ich zjedzeniu mogą nie doświadczyć żadnych negatywnych skutków, często wiąże się to jednak z nieprzyjemnymi dolegliwościami.  

Na grzyby psi organizm reaguje bólem brzucha, wymiotami, a nawet utratą przytomności. Wpływają one toksycznie na krew, a niektóre rodzaje mają działanie rakotwórcze. W niektórych przypadkach możliwe jest również uszkodzenie nerek i wątroby zwierzęcia. Jeżeli chcemy zaoszczędzić przyjacielowi bardzo przykrych doświadczeń, warto powstrzymać się od zapoznawania go z grzybimi smakami.  

Orzechy 

Jess Loiterton / Pexels

Psów nie wolno karmić orzechami. Chociaż istnieją rodzaje, które nie wpływają negatywnie na dietę czworonoga, właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę na orzechy makadamia, ziemne i włoskie. Te pierwsze są silnie trujące dla psów, ponieważ zawierają amigdalinę, która w trakcie procesów metabolicznych przekształca się w toksyczny cyjanowodór. Orzechy makadamia mogą powodować problemy z poruszaniem się oraz prowadzić do trwałego upośledzenia układu mięśniowego i pokarmowego. Dodatkowo przyczyniają się do uszkodzenia układu nerwowego czworonoga.  

Zdarza się, że orzechy włoskie zawierają szkodliwe grzyby, które wydzielają toksyczne substancje. Ich działanie porównywane jest do strychniny, czyli bardzo toksycznego związku występującego w roślinach o nazwie kulczyba wronie oko. Orzechy ziemne to natomiast źródło częstych alergii psów, które niestety bardzo doceniają ich smak, zwłaszcza w maśle orzechowym. 

Niektóre owoce i warzywa 

Abet Llacer / Pexels

Większość owoców i warzyw spożywanych przez ludzi jest również nieszkodliwa dla psów. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. W ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą bardzo źle wpłynąć na zdrowie i szczęście naszych czworonogów. Psy bezwzględnie nie mogą jeść pestek owoców (między innymi moreli, śliwek i jabłek). Zawierają one substancje, które w żołądku przekształcają się w trujący dla naszych zwierzęcych przyjaciół cyjanowodór. Związek ten powoduje gorączkę, skurcze i trudności w oddychaniu.  

Psia dieta nie może zawierać również surowych roślin psiankowatych, w tym pomidorów, papryki i ziemniaków. Szczególnie dotyczy to warzyw zielonych i kiełkujących, ponieważ zawierają ogromne ilości trującej solaniny. Niebezpieczne okazują się także rośliny strączkowe, które mogą powodować przykre dolegliwości żołądkowo-pokarmowe i być przyczyną krwawienia z przewodu pokarmowego. Psom nie można podawać też rodzynek i winogron. Częstym błędem właścicieli jest urozmaicanie psich obiadów cebulą i czosnkiem. Niestety zawierają one siarczki, które niszczą czerwone krwinki i mogą być przyczyną niedokrwistości pupila.   

Alkohol  

Tembela Bohle / Pexels

Alkohol stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla psów. Chociaż podanie go pupilowi z premedytacją jest absurdalnym pomysłem, należy zwrócić uwagę na pozostawione na stole naczynia i słodycze. Zdarza się, że niektóre cukierki zawierają w swoim składzie między innymi wódkę lub wiśnie w spirytusie. Zostawione przez opiekuna na kuchennym blacie mogą być wielką pokusą dla ciekawskiego czworonoga, który sam się nimi poczęstuje. 

Należy pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu jest ogromnym niebezpieczeństwem dla psa. Może powodować różne objawy zatrucia, w tym wymioty, zaburzenia równowagi i percepcji oraz – w skrajnych przypadkach – zatrzymanie pracy serca. Eksperci szacują, że małego psa (do 7 kg) może zabić nawet lampka wina.

Przyprawy 

Marta Branco / Pexels

Aromatyczne przyprawy to wspaniały dodatek do przygotowywanych dań. Niektóre z nich poza pysznym i wyjątkowym smakiem mają również właściwości lecznicze. I tutaj kolejny raz należy pamiętać, że to, co dobre i zdrowe dla człowieka, niekoniecznie służy psom. Chociaż nie ma przeciwskazań, aby nasi podopieczni spożywali niektóre z przypraw (bazylię, cynamon, imbir), inne mogą wywoływać poważne zatrucie zwierzaka. Psy nie mogą jeść ostrej papryki, gałki muszkatołowej oraz dużych ilości pieprzu i soli.  

Inne produkty, których nie mogą jeść psy 

Lista artykułów spożywczych, które szkodzą psom jest dość obszerna. W zestawieniu produktów, których bezwzględnie nie mogą jeść psy znajduje się również ciasto drożdżowe. Po jego spożyciu w żołądku czworonoga może dojść do szybkiego namnażania się drożdży. To z kolei może być przyczyną zaburzeń działania układu pokarmowego oraz doprowadzić nawet do rozerwania żołądka.  Niebezpieczne dla naszych pupili są również: nikotyna, rabarbar, bakłażany oraz kości podane obróbce termicznej. Dbanie o dietę psa jest bardzo wymagającym zajęciem, jednak szczęście i zdrowie pupila powinny być zawsze priorytetami kochającego opiekuna.